Tvorba ČT o astronomii


Pořad Z Metropole

Reportážní týdeník věnovaný hlavnímu městu. Praha v komunální problematice, ale také jako kulturní fenomén. Praha jako architektonický unikát, ale také milionové velkoměsto. Vše o dění v metropoli - služby, informace, doprava, pozvánky, postřehy, kritika i chvála. web pořadu


  1. Astronomie v Grébovce - Česká astronomická společnost vznikla v Praze v roce 1917. O čtyři roky později už měla provizorní observatoř v umělé jeskyni vinohradského parku Grébovka.
  2. Astronomie na ČVUT - Hvězdy a vesmír lze v Praze sledovat z mnoha míst. Málokdo ví, že také z historických astronomických budek na střeše budov ČVUT přímo na Karlově náměstí.

  3. Astronomie z Klementina - Klementinum není jen knihovna a meteorologická stanice. Astronomická věž. Už svým názvem napovídá, že nesloužila jen jako rozhledna. Právě v této skoro 70metrové věži vznikla v polovině 18. století první pražská observatoř.

  • Hvězdárna ČVUT - Na střeše stavební fakulty ČVUT začíná znovu fungovat hvězdárna. Prošla rekonstrukcí za čtyři miliony. Studentům může pomoct i v přednáškových sálech - dá se plně ovládat na dálku.