Zrcadlo kosmu - nová publikace

26.04.2022

Antonín Bečvář - Zrcadlo kosmu

Rukopis byl v roce 1949 cenzorským zásahem skartován a velmi poutavě sepsaný "přehled astronomie" nikdy nespatřil světlo světa. V Bečvářově pozůstalosti se nacházel tzv. kartáčový obtah, který jsme zdigitalizovali, převedli do textu, text opravili a převedli s nejnutnějšími korektorskými zásahy do dnešního jazyka. Kniha obsahuje původní Bečvářovy astrofotografie. Dále je opatřena úvodem, textem synovce Ing. Vojtěcha Vančury a krátkým medailonkem.  


RNDr. Antonín Bečvář (1901-1965) je jedním z nejvýznamnějších československých astronomů 20. století. V letech 1940-1943 inicioval a organizoval výstavbu nové horské hvězdárny na Skalnatém Plese ve Vysokých Tatrách. V roce 1948 zde položil základ svému budoucímu vědeckému triumfu, hvězdným atlasům, kdy se svými spolupracovníky dokončil svůj první hvězdný atlas - Atlas Coeli Skalnaté Pleso1950.0. Ten krátce po českém vydání vyšel i v zahraničí a stal se skutečným fenoménem v oblasti hvězdné kartografie. Z rozhodnutí komunistického režimu mělo však jeho jméno upadnout v zapomnění. Avšak další hvězdné atlasy, které na přelomu 50. a 60. let opouštěly jeho skromnou brandýskou pracovnu, se předepsanému osudu zcela vzepřely. Rozšířily se do celého světa a staly se na dlouhých 40 let tím nejlepším, co v kartografii hvězdné oblohy bylo k dispozici. 

Očekávaná vědecko-populární kniha o nejnovějších astronomických poznatcích Zrcadlo kosmu takové štěstí neměla. V roce 1949 byl zkorigovaný obtah s nalepenými obrázky cenzorským zásahem zničen a kniha nevyšla. Děje se tak až nyní, kdy toto dílo vychází po více než sedmdesáti letech od svého napsání. Je to doklad mimořádně bohatého vnitřního světa člověka, který svojí pílí, houževnatostí a vytrvalostí dokázal navzdory mnohým překážkám vytvořit úctyhodné dílo. 

Po Antonínu Bečvářovi je pojmenován kráter o průměru 67 km, nacházející se na odvrácené straně Měsíce, planetka č. 4567 (Bečvář) a kometa C/1947 F2 (Bečvář), která byla objevena samotným Bečvářem 27. března 1947.


Kniha je již vytištěna, můžeme se na ni těšit po příjezdu do Čech.