Vzpomínka na L. Schmieda

21.11.2018

Při přípravě semináře na paměť Fr.Nušla jsme si nedaleko Jindřichova Hradce nemohli nevzpomenout na Ladislava Schmieda, který nás opustil před 6 lety. Navštívili jsme jeho hrob, ale také jsme nahlédli do jeho bývalé zahrady, kde stále stojí jeho pozorovací domeček.

Věnoval se systematickému pozorování Slunce celých 66 let. Za toto období pořídil téměř 13 000 zákresů sluneční činnosti. Byl čestným členem České astronomické společnosti, která mu za jeho aktivitu a popularizaci udělila plakety M. Koperníka a J. Keplera. Také je po něm pojmenována planetka 11326 LadislavSchmied.
Kdo jste pana Schmieda znali, víte, že se na něho nedalo zapomenout. Byl to vždy velmi energický muž, který se ve stáří "vylízal" z vážných zdravotních potíží. Návštěva u něho v Kunžaku patřila vždy k nezapomenutelným zážitkům. Vždy jsem se tam (a opakovaně) rád stavoval. Poté, co nám jednou tak chutnaly buchty paní Schmiedové, jsme pak slýchávali větu "Jé, pražáci jsou tady, máme buchty?" Nejen do jeho pozorovacího domečku jsem se rád chodil dívat, ale také z cesty za plotem jsem se vždy zastavil u jeho nástěnky pro veřejnost, kterou denně aktualizoval.
Více zde: https://www.hvezdarna-fp.eu/news/ladislav-schmied/