Knižní veletrhy


V letech 2002-2004 jsme Českou astronomickou společnost a astronomii obecně prezentovali na pražském knižním veletrhu Svět knihy. Zhotovili jsme pro tyto účely netradiční vlastní výstavní stánek o ploše 3x3 metry. Uvedenou plochu jsme vždy po dohodě s ředitelkou veletrhu obdrželi zdarma a na "oplátku" jsme vždy zaplnily volnou plochu fotografickou výstavou. 


ČAS ve Světě knihy (2002)

Osud a další životní dráhu mnoha astronomů ovlivnila kniha. Mnohé z nás knihy nejrůznějších formátů a provedení provázejí od dětství, kdy jsme se naučili číst a začali tak hltat první dětské knížky, a později i knížky astronomické, dobrodružné....... I ve věku počítačů a internetu má kniha stále své nezastupitelné místo.

Ve dnech 9. - 12. května 2002 se konal na pražském výstavišti veletrh Svět knihy 2002. Velmi příjemným zjištěním byla účast České astronomické společnosti, která vzala do svých rukou chvályhodnou iniciativu a oslovila s možnosti účasti na veletrhu i hvězdárny. Bohužel odezva byla velmi překvapující. Kromě hvězdárny Sezimovo Ústí se veletrhu zúčastnily hvězdárny v Úpici a Valašském Meziříčí. Je to zarážející, překvapující... Skoro mě to už ani nepřekvapuje.....

Účast astronomického stánku byla velkým úspěchem, a to především díky práci Petra Bartoše, Štěpána Kováře z ČAS, ale i Tomáše Bezoušky a mnoha dalších. Velký zájem sklidila přednáška Dr. Jiřího Grygara přímo na výstavišti, stejně tak jako autogramiáda jeho nové knihy Svět vědy a víry.

Velmi zdařilým počinem byla instalovaná výstava Štěpána Kováře "Místa astronomické vzdělanosti", která byla díky šikovnosti a diplomacii našich kolegů vystavena na velmi lukrativním a frekventovaném místě. Vzbudila zaslouženou pozornost a zároveň se stala poutačem na samotný výstavní stánek.

Mnoho návštěvníků, ale i knihkupců bylo překvapeno skutečností, že mezi spoustou standardních stánků našli také stánek mírně nestandardní a navíc plný astronomické literatury. Dobrý nápad, hodně práce, hodně času, ale stálo to za to!

Děkuji proto České astronomické společnosti v osobě Petra Bartoše a Štěpána Kováře za jejich nápad, práci i za prezentaci a propagaci astronomie a astronomické vzdělanosti.

- KR 2002-3 - Libor Lenža